تبلیغات
خانه ورزش

خانه ورزش

منوی اصلی

جستجو

تبلیغات ارزان

آخرین عناوین

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل الفرجهم

خانه ورزش

ورزش و برجام !!!

ایران و 6 قدرت جهانی در اواخر تیرماه سال جاری سرانجام بعد از ماه‌ها مذاکره در وین اتریش و در یک روز به‌یادماندنی به توافق دست یافتند. 
توافقی که از بامداد روز گذشته وارد فاز اجرایی شده و حالا دومین صبح بدون تحریم ایران آغاز شد...

ایران و 6 قدرت جهانی در اواخر تیرماه سال جاری سرانجام بعد از ماه‌ها مذاکره در وین اتریش و در یک روز به‌یادماندنی به توافق دست یافتند. توافقی که از بامداد روز گذشته وارد فاز اجرایی شده و حالا دومین صبح بدون تحریم ایران آغاز شد. در جریان این توافق، قطعنامه‌هایی برداشته شدکه علاوه بر تحریم برخی از صنایع ایران، نقل‌وانتقال پول را هم برای تجار و صنایع ایرانی با محدودیت‌هایی جدی روبه‌رو کرده بود. اما این توافق هسته‌ای چه تاثیراتی بر ورزش ایران می‌گذارد؟تسهیل ورود مستشاران ورزشی

دولت احمدی‌نژاد گرچه در سال‌های اول حیاتش تصمیمات عجیب‌وغریبی برای ورزش ایران اتخاذ کرداما در سال‌های آخر عمر هشت ساله‌اش توانست در اوج تحریم‌ها، پای دو مربی سرشناس خارجی را به تهران باز کند؛ کارلوس کی‌روش برای فوتبال و خولیو ولاسکو برای والیبال. گرچه این مربیان با تلاش‌های روسای دو فدراسیون فوتبال و والیبال به ایران آمدند اما خبرنگاران این دو حوزه به‌خوبی می‌دانندکه اگر حمایت‌ها و کمک‌های مالی وزارت ورزش وقت نبود هیچ‌گاه فرودگاه امام در 15فروردین90 به‌طور همزمان میزبان ولاسکو و کی‌روش نمی‌شد. بااین‌همه در 10سال گذشته و همزمان با فشار کشورهای عضو شورای امنیت به ایران، فدراسیون‌های مختلف ورزشی در استخدام مربیان خارجی مشکل داشته‌اند. روسای فدراسیون‌های ورزشی دلیل اصلی این مشکل را تحریم‌های هسته‌ای می‌دانستند. آنها اعتقاد داشتند اینتحریم‌ها به دو روش مانع ورود مستشاران می‌شوند؛نخست؛ جو منفی به‌وجود آمده در رسانه‌های خارجی علیه ایران و ناامن نشان دادن کشورمان ودوم؛ مشکل در واریز حقوق مربیان خارجی بهحساب‌های ارزی خارج از کشور. حالا به نظر می‌رسد با توافقیکه به لطف کوشش‌هایمحمدجواد ظریف و همراهانش به‌دست آمده، این مشکل از سر راه فدراسیون‌های ورزشی برداشته می‌شود. حداقل این «بهانه» از آنها گرفته می‌شود و افکار عمومی و رسانه‌های ورزشیمی‌توانند صریح‌تر از گذشته درخواست واردات «دانش مربی‌گری» به ورزش ایران را داشته باشند.

پرشدن جیب فدراسیون‌ها

فدراسیون‌های موفق ورزشی در سال‌های گذشته همواره در انتقال جوایز مالیبین‌المللی خود بهحساب‌های داخلی‌شان مشکل داشتند. آنها از بسته بودن امکان سوییف بین بانکی رنج می‌بردند و برای انتقال پول‌هایشان به ایران باید راه‌های پرپیچ‌وخمی را طی می‌کردند. این مهم البته در سایه اعتماد فدراسیون‌های جهانی به فدراسیون‌های ایرانی امکان‌پذیر بود،چه اینکه فدراسیون‌های جهانی براساس پروتکل‌های داخلی‌شان تنها مجاز به ارسال پول بهحساب‌های بانکی فدراسیون‌ها هستند و حق دادن دستی پول به فدراسیون‌هایا صرافی‌های موردتوافق دو طرف را ندارند. بااین‌همه برخی فدراسیون‌ها همچون فوتبال در سال‌های گذشته هرگز موفق به دریافتکامل طلب‌هایشان از نهادهایبین‌المللی فوتبال مانند فیفا نشده‌اند.

 

پایان بهانه‌هایی از جنس مقدس

فدراسیون‌ فوتبال در دهه گذشته صدای بلندتری در انتقاد از تحریم‌هایبین‌المللی داشته است. کفاشیان و دوستانش نسبتا تمام مسایل فوتبال ایران را به تحریم‌ها گره‌زده‌اند. آنها عدم‌برگزاریبازی‌های تدارکاتی درخوربین‌المللی را به جو موجود علیه ایران نسبت داده‌اند. اردو‌هایکم و بی‌کیفیت تیم ملی را به نرسیدن پول فیفا و AFC به‌دلیل تحریم‌های مالی ربط داده بودند و انتقادات گاه‌وبیگاهکی‌روش را هم همین مشکل پرداخت حقوق اعلام کرده بودند. فدراسیون فوتبال البته یک راه مشخص و خلاف اساسنامه‌اش را هم برای انتقال پول‌هایش از AFC و FIFA انتخاب کرده بود؛انتقال طلب‌ها از کنفدراسیون آسیا به سفارت ایران در کوالالامپور و سپس دریافت آن در گونی‌های مخصوص از ساختمان وزارت امور خارجه در تهران. بااین‌همه فدراسیون فوتبال در سال‌های گذشته برای واریز حق‌وحقوق کی‌روش و البته پرداخت سایر مراودات بین‌المللی‌اش از روش عجیب‌وغریب دیگری استفاده می‌کرده است؛انتقال پول‌ها به‌حساب داخلی هوشنگ مقدس و سپس تبدیل آنها به دلار توسط اینتاجر ایرانی و انتقال دلارها بهحساب خارجی آقای مقدس؛روشیکه بر پایه اعتماد شخص کفاشیان به مقدس جلو رفته بود و در برهه‌ای تبدیل به پاشنه آشیل فدراسیونکفاشیان شد. حالا به نظر می‌رسد با برداشتن تحریم‌هایبین‌المللی علیه ایران، فدراسیون فوتبال و البته دیگر فدراسیون‌ها بهانه‌هایی ازاین‌دست برای واریز پول به‌حساب شخصی افراد نزدیک به خود را نداشته باشند.

لغوتحریم‌ها و پایان تمرین تیراندازان با هوا!

شاید باورتان نشود اما بیشترینتاثیرتحریم‌ها در ورزش را تیراندازانکشورمان لمس کردند. الهام هاشمی، مربی تیم ملیتیراندازی ایران بعد از کسب چند مدال دربازی‌های آسیایی 2014 اینچئون در مصاحبه جالبی پرده از تاثیرتحریم‌های هسته‌ای بر ورزش تیراندازی ایران برداشت: «اگر تحریم فشنگ نبود، مطمئن باشید تعداد مدال‌های کاروان تیراندازی بیشتر از اینها بود. کاش تحریم فشنگ نبود تا در خفیف هم صاحب مدال می‌شدیم.» مربی تیم ملی در ادامه، رابطه تحریم‌ها و نتیجه نگرفتن تیراندازان ایرانی را این‌طور توضیح داد: «در رشته تفنگ خفیف سه سال است که به‌خاطر تحریم‌های غیرمنطقی فرصت مدال‌آوری را ازدست‌داده‌ایم. ملی‌پوشان به‌خاطر کمبود فشنگ و مهمات فقط به‌صورت خشک و بدون فشنگ تمرینمی‌کنند. مگر می‌شود با هوا تمرینکنی و مدال بگیری؟»

ابراهیم رحیمی، عضو تیم ملی تیراندازی ایران دربازی‌های آسیایی هم ظاهرا از مشکل نداشتن فشنگ رنج می‌برده است: «متاسفانه به‌دلیل تحریم‌ها دو سال است که برای تهیه فشنگ مشکلداریم وبه همین دلیل تمرینات را بدون فشنگ و به‌صورت خالی انجام می‌دهیم. این در صورتی استکه حتما باید با فشنگ تمرینکنیمچراکه هم باید صدای گلوله با گوشمان آشنا باشد همچنین شرایطیکه در هنگام شلیک گلوله ایجادمی‌شود و لگدیکه تفنگ وارد می‌کند برای ورزشکار شناخته‌شده باشد اما متاسفانه به‌دلیل تحریم‌ها با کمبود فشنگ روبه‌رو هستیم.» حالا به نظر می‌رسد با نهایی شدن توافق هسته‌ای ایران و 1+5 فدراسیون تیراندازی ایران فرصت وارد کردن فشنگ‌های مخصوص رشته خفیف را پیدامی‌کند،اتفاقی که بی‌شک می‌تواند به تعداد مدال‌های کاروان ایران دربازی‌های آسیایی سال 2018 بیفزاید.   • image


وبسایت خانه ورزش در جهت ترویج فرهنگ ورزشی و قهرمانی فعالیت خود را آغاز نموده است و با مطالب مفید پذیرای کاربران محترم میباشد
- حسام ابراهیمی -

image

آمار سایت

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

خدمات

لیست وبلاگهای به روز شده

حق کپی برداری از محتویات سایت خانه ورزش تنها با ذکر منبع جایز میباشد !!!

تغییر تم


انتخاب رنگ تم

سبک کانتینر

انتخاب الگوی پس زمینه

خانه ورزش
با کلیک بر روی G+1 از ما حمایت کنید